Jak Polki uzyskały prawa wyborcze – szlakiem warszawskich aktywistek 8.06.2018 r.

Szanowni Państwo!
Zapraszamy Uczniów wraz z Nauczycielami i Wychowawcami z warszawskich szkół podstawowych oraz licealnych do uczestnictwa w warsztatach „Jak Polki uzyskały prawa wyborcze – szlakiem warszawskich aktywistek”! W tym roku świętujemy 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce.

Udział w warsztatach jest NIEODPŁATNY. Warsztaty są współfinansowane przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Warsztaty przeznaczone są dla całych klas wraz z opiekunami.
Tematyka warsztatów:
dla klas 4-6 szkół podstawowych warsztaty zostaną poprowadzone z wykorzystaniem technik plastycznych i elementów pracy teatru kukiełkowego. Uczestnicy w oparciu o przygotowane materiały wykonają kukiełki przedstawiające kluczowe postacie z grona polskich aktywistek. Poznają najważniejsze wydarzenia na drodze do uzyskania przez Polki praw wyborczych, z użyciem kukiełek przygotują w grupach proste inscenizacje istotnych momentów historycznych.
dla klas 7-8 szkół podstawowych oraz klas licealnych warsztaty mają za cel opracowanie przez uczniów gry miejskiej szlakiem warszawskich aktywistek. Będą oni pracować w kilku grupach, korzystać zarówno z przygotowanych przez fundację materiałów, jak i z zasobów internetowych (za pomocą telefonów). Każda grupa opracuje trasę gry miejskiej, zadania dla uczestników, elementy logistyczne (czas gry, ilość animatorów), zaprojektuje stroje dla animatorów. Warsztaty zostaną zakończone prezentacją gier i pogadanką na temat tego, na czym dzisiaj może polegać aktywizm społeczny, w jaki sposób dziś można kontynuować dzieło dawnych działaczy/działaczek, czym dziś jest postawa obywatelska. Uczniowie zostaną zachęceni do przeprowadzenia zaprojektowanych gier w swoich środowiskach lokalnych.
W uczestnikach naszego projektu chcemy obudzić żywe zainteresowanie historią Warszawy, dać im mozliwość doświadczania i przeżywania, odbycia podróży w głąb historii oraz samych siebie. Tak, żeby spotkanie z nami było dla nich ciekawą przygodą i pokazało, że historia nie jest nudna.
Miejsce realizacji warsztatów – na terenie szkół, które zgłoszą się do projektu. Czas realizacji: wrzesień-listopad 2018 r.
Czas trwania – 2 godziny
Uczestnicy otrzymają wszelkie materiały niezbędne do realizacji zadań warsztatowych oraz dyplomy uczestnictwa. Opiekunowie dodatkowo otrzymają materiały dydaktyczne, w tym scenariusz zajęć. Zostanie wykonana dokumentacja zdjęciowa z realizacji projektu – udostępnimy ją szkołom biorącym udział w projekcie. Przekażemy także wyniki ewaluacji.
Minimalna liczba klas z danej szkoły, które wezmą udział w warsztatach, to 2 klasy. Nie określamy maksymalnej liczby klas – zależy to od liczby zgłoszeń, które otrzymamy. Dokładne terminy warsztatów ustalone zostaną w porozumieniu ze szkołami zgłoszonymi do udziału w projekcie.
Jak zgłosić klasy do udziału w warsztatach:
-drogą mailową na adres jolantagesicka@silaczka.org.pl: przesyłając wypełniony formularz zgłoszeniowy.

Zgłoszenia prosimy przesłać do 31.08.2018 r.
Pula warsztatów w projekcie jest ograniczona.

plakat muzealny jola

jola logo muzeum

logo muzeum

Web

logo_biale_wspolfinansowanie

formularz_zgłoszeniowy_muzhp_siłaczka