ROBOTY KORONKOWE

Zadanie publiczne: rękodzieło, twórczość, edukacja.

Tytuł zadania: ROBOTY KORONKOWE – projekt warsztatowo-rękodzielniczy dla mieszkanek Koluszek i Jeżowa

Czas realizacji: od 07.03.2019 do 31.12.2019

Forma: Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Adresaci projektu: mieszkanki Koluszek i Jeżowa (woj. łódzkie)

ROBOTY KORONKOWE – projekt warsztatowy dla mieszkanek Koluszek oraz Jeżowa (woj. łódzkie) z „mistrzynią tradycji koronkarskiej” Marią Cieniak, mieszkanką Koluszek, aktywnie działająca na rzecz lokalnej społeczności, tworzącą dzieła sztuki koronkarskiej i upowszechniającą jej tradycje. 

Założeniem projektu ROBOTY KORONKOWE jest przekazanie wiedzy o tradycyjnych technikach koronkarskich wybranej w ramach rekrutacji grupie uczestniczek. Szczególnie ważne jest dla nas pozyskanie do projektu osób, które są zainteresowane kontynuowaniem nauki i rękodzielniczą twórczością także po zakończeniu projektu. Do projektu chcemy zaprosić przedstawicielki różnych pokoleń, w różnym wieku. Dzięki temu uzyskamy różnorodność i międzypokoleniowy charakter zadania. Przepływ wiedzy i umiejętności na różnych płaszczyznach.

Formułą projektu chcemy nawiązać do dawnych tradycji spotkań kobiecych, w trakcie których przekazywane były nie tylko praktyczna wiedza i umiejętności – w projekcie reprezentowane przez technikę koronkarską – ale także dzielono się opowieściami, historiami, kultywowane były tradycje „gawędzenia”. Zależy nam by wrócić do tradycji wspólnego bycia ze sobą i wspólnego tworzenia.

W ramach projektu uczestniczki nabędą umiejętności tworzenia koronek lub je udoskonalą, poznają techniki koronkarskie oraz związane z nią tradycje. Będą zachęcane do wykorzystania nabytych umiejętności w tworzeniu własnych oryginalnych projektów. Najciekawsze z powstałych prac wezmą udział w wystawie końcowej, którą chcemy zrealizować w otoczeniu natury. Zaprosimy na nią mieszkańców okolicznych miejscowości oraz media lokalne, by wieść o projekcie dotarła do jak największej liczby mieszkańców regionu. Proces i efekty projektu zostaną udokumentowane filmowo i fotograficznie. Zadbamy o zachowanie wiedzy o projekcie i jego efektach dla szerokiego grona odbiorców. 

Sposób realizacji celów: warsztaty koronkowe, wystawa prac powstałych w ramach projektu, profile na fb i instagramie:

https://www.facebook.com/roboty.koronkowe

https://www.instagram.com/roboty.koronkowe/

logo Ariadna_new logo ROBOTY KORONKOWE logo yestem z R
mkidn_01_cmyk

wakacje - Kopia logo_biblioteka
ROBOTY KORONKOWE_plakat