Warsztaty dla szkół

Działania Fundacji nakierowane są na stymulowanie wszechstronnego rozwoju. Jedną z jego form, jaką oferujemy są zajęcia warsztatowe skierowane do uczniów placówek oświatowych.

Baczną uwagę zwracamy na fakt, iż pracujemy zarówno z uczniami zdolnymi jak i mającymi trudności w uczeniu się. W związku z tym stosujemy różne formy i metody pracy, w tym metody aktywizujące, które zwiększają czynny udział uczestników w zajęciach.

Konstruując cykle warsztatów opieramy się na podstawie programowej, a dokładnie na zestawach celów kształcenia i wynikających z nich ogólnych zadaniach szkoły by uzupełniać i utrwalać treści realizowane podczas nauczania szkolnego.

Scenariusze naszych zajęć są napisane w sposób zapewniający kształtowanie i utrwalanie kluczowych umiejętności, jakie powinni posiadać uczniowie na poszczególnych etapach edukacji. Uwzględniamy też podany w podstawie programowej wykaz wiadomości, jakie powinny być przyswojone na koniec każdego z etapów edukacyjnych, kierując się jednocześnie zasadą interdyscyplinarności.

Warsztaty kierujemy do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Korzystając z różnorodnych doświadczeń pracowników naszej organizacji, stworzyliśmy kompleksową ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży, która obejmuje:

Zajęcia artystyczno-ekologiczne

4 5 6

Propozycje warsztatów kierujemy do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Celem zajęć jest poszerzenie wiedzy ekologicznej poprzez realizację ciekawych zajęć plastycznych. Uczniowie mają okazję odkrywać w sobie zdolności manualne, jak również wykazywać się kreatywnością i wrażliwością w stosunku do otaczającej nas przyrody.

Realizujemy wiele warsztatów ekologicznych  i przyrodniczych  nie  umieszczonych w regularnej ofercie.  Jeśli szkoła realizuje projekt z środków WFOŚiGW oferujemy szeroki wachlarz zajęć dostosowany do potrzeb odbiorców.

Ekotorba czyli świadomy konsument na zakupach
Zajęcia składają się z części wprowadzającej w tematykę związaną z ekokonsumpcją, kwestiami odpowiedzialnego dokonywania codziennych wyborów zakupowych, rozpoznawania produktów i opakowań przyjaznych środowisku. W drugiej części spotkania, każdy uczestnik będzie mógł ozdobić własnoręcznie torbę z surówki bawełnianej. Rysunki na torbach będą wykonane niespieralnymi pastelami do tkanin. Torba może być używana przez samych uczestników lub podarowana komuś bliskiemu jako prezent (Dzień Mamy, Dzień Babci i Dziadka, Boże Narodzenie).

Cena: 4,5 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Papier czerpany czyli recykling makulatury
Dzięki warsztatom uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych informacji nt. powszechnie używanego surowca jakim jest papier. Opowiemy o historii wcześniejszych nośników pisma, o sposobie ich wytwarzania i wykorzystania.
Druga część zajęć będzie połączeniem zdobytej wiedzy i zdobywania umiejętności własnoręcznego wytwarzania papieru domowymi sposobami. Pokażemy jak samodzielnie możemy dokonać metamorfozy makulatury do kartki, która posłuży nam do powtórnego wykorzystania. Każdy uczestnik wykona własną kartkę z papieru czerpanego i ozdobi ją. Papier będzie nadawał się do wykonania na nim zapisków, będzie miał bardzo ozdobny charakter i będzie można go podarować w prezencie jako nietuzinkową kartkę świąteczną lub kartkę na Dzień Mamy lub Babci.

Cena: 3,5 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

EKOLampiony
Na zajęciach uczniowie dowiedzą się jak wykorzystać powtórnie rzeczy, które zwykle lądują w przydomowych koszach na śmieci. Dzięki temu nauczą się wykorzystywać w pełni zasoby. Podczas zajęć uczestnicy przerabiają niepotrzebne słoiki by zrobić z nich piękne lampiony, specjalnymi farbami malują je i doklejają elementy ozdobne. Taki lampion może być wspaniałym prezentem lub ozdobą pokoju.

Cena: 4,5 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Drugie życie rzeczy – breloczki i inne gadżety
Breloczek to często używana ozdoba doczepiana do kluczy, plecaka, pendrive, najczęściej wykonana z metalu, skóry lub plastiku. Pod kierunkiem edukatora uczestnicy podczas warsztatu wykonują breloczki niezwykłe bo wykonane z elementów, które często są przez nas wyrzucane i traktowane jako rzeczy niepotrzebne. Jednocześnie uczniowie zapoznają się z ciekawymi sposobami upcyklingu, gdyż mają okazję zaobserwować jak z rzeczy, które pochopnie uznajemy za śmieci powstają piękne przedmioty, które można komuś podarować. Zajęcia w niezwykły sposób rozwijają wyobraźnie i kreatywność, sprawiają, że dzieci zyskują nowe spojrzenie na rzeczy, którymi otaczają się na co dzień.

Cena: 4,5 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Ubraniowe metamorfozy-malowanie na koszulkach
W dzisiejszym świecie liczy się oryginalność, każdy może być oryginalny choćby wykonując dla siebie niepowtarzalny element stroju. Wykorzystując ubrania, które już posiadamy możemy dzięki kreatywnym zabiegom sprawić by zyskały one nowy wygląd. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli ozdobić swoje stare ubrania lub wykonać dekoracje np. na nowych koszulkach. Będziemy korzystać ze specjalnych farb i przyborów by poddać ubrania niezwykłym metamorfozom. Zajęcia zainspirują uczestników do szukania pomysłów na samodzielne eksperymenty, które pozwolą odmieniać wygląd starych ubrań a przy tym są zgodne z ideą wdrażania ekologii w życiu codziennym.

Cena: 4,5 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

MegaKolorowanki
Dzieci składają tekturowy model zabawki, następnie ozdabiają go w dowolny sposób. Malowanie i dekorowanie zapewniają godziny radosnej zabawy, a jednocześnie pobudzają wyobraźnię i rozwijają zdolności manualne dzieci. Dzięki wspólnej zabawie zapewniamy dzieciom poczucie integracji, jednocześnie stymulujemy rozwój zdolności artystycznych i manualnych poprzez naukę malowania i rysowania. Wpływamy na ciekawość oraz rozwijanie inwencji twórczej i wyobraźni poprzez naukę kreatywnego myślenia. Jednocześnie możemy uczyć odpowiedzialności za środowisko naturalne – gdyż produkt nadaje się w całości do ponownego przetworzenia. Nauczyciel może później wielokrotnie wykorzystywać tekturową zabawkę do różnego rodzaju działań np. jako teatrzyk lalkowy i przygotować wystąpienie na Dzień Mamy lub jako domek, który pomoże rozwijać społeczne zachowania maluchów. Budowla z tektury na stałe ozdabiać będzie klasę.

Cena: 7 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Kreatywna kartka świąteczna
Życzenia świąteczne coraz częściej wysyłamy mailem, ale są takie osoby, którym chcemy wysłać lub dać osobiście tradycyjną kartkę świąteczną. Jeśli dodatkowo będzie ona wykonana przez nas samodzielnie, stanowić będzie oryginalny i wyjątkowy upominek.
Podczas zajęć uczestnicy wykonają kartki świąteczne inspirowane witrażami. Przy wykorzystaniu kilku przedmiotów codziennego użytku i farb do malowania na szkle, stworzą niepowtarzalne rysunki do złudzenia przypominające oryginalne witraże. Zanim dzieci wykonają kartki dowiedzą się także co to jest szkło, jak powstaje, jaka jest jego historia i znaczenie dla dawnych cywilizacji oraz dla współczesnych.

Cena: 4,5 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Kolorowe i pachnące kulki musujące

Podczas zajęć zaprosimy uczniów do krainy czystości, w której nauczą się samodzielnie wytworzyć  musujące kule do kąpieli. Użyjemy do tego bezpiecznych składników m.in. pachnących przypraw.  Otoczone aromatycznymi zapachami dzieci utrwalają nawyki dbania o codzienną higienę ciała. Sprawdzają się również w roli młodych chemików. A przygotowane kule do kąpieli mogą stać się świetnym pomysłem na prezent.

Cena: 4,5 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Gipsowe ozdoby

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli sprawdzić jak można wykorzystać gips by wykonać piękną i oryginalną ozdobę. Przygotowane przez edukatora odlewy figurek okolicznościowych i  świeczników  uczniowie będą mogli pomalować wedle własnej inwencji dzięki czemu każda z nich będzie wyjątkowa i niepowtarzalna.

Cena: 4,5 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Zajęcia przyrodniczo-ekologiczne

7 8 9

Zajęcia są skierowane do uczniów szkół podstawowych –zarówno klas 1-3 jak i 4-6, uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Warsztaty z tego bloku mogą być uzupełnieniem podstawy programowej jak i stanowić jej realizację. Pojawiają się podczas nich tematy realizowane na lekcjach przyrody (biologii/geografii), zatem uczniowie „nie tracą” efektywnych godzin dydaktycznych. W dużej mierze wykraczamy też poza wiedzę z podręczników.

Tyle hałasu o śmieci

W ostatnim czasie temat odpadów stał się głośny ze względu na nowe regulacje prawne. Podczas zajęć przypomnimy i wyjaśnimy jaki jest sens gromadzenia, segregowania i przetwarzania śmieci. Uczestnicy będą mogli sami stać się specjalistami od właściwej segregacji i dowiedzieć się, jaka jest droga odpadów w naszym mieście. Warsztaty mają kształtować dobre nawyki i inspirować do ekodziałań w szkole i w domu.

Cena: 3 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Sposoby ochrony przyrody w Polsce

Wiedza dzieci i młodzieży a nawet dorosłych na temat ochrony przyrody nie jest wystarczająca na tyle, by faktycznie mogli się oni sami przyczynić do profilaktycznych działań na rzecz środowiska naturalnego. Podczas warsztatów dzieci w ciekawy sposób dowiedzą się, jakie formy ochrony przyrody obowiązują w naszym kraju, na czym polegają
i gdzie je znaleźć w naszym najbliższym otoczeniu. Dzięki użyciu w trakcie zajęć technik pamięciowych, uczestnicy na trwałe przyswoją sobie omawiane treści.

Cena: 3 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Prognozowanie pogody

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się co to jest pogoda i jak się ją prognozuje, z jakich metod korzystają fachowcy a jakie możemy sami zastosować. Poznają tajemnice zjawisk atmosferycznych np. tęczy i błyskawic. Będą się również uczyć jak obserwować przyrodę by wiedzieć czy zabrać ze sobą parasol lub czy można wybrać się na żeglowanie po jeziorze. Dzieci w kreatywny sposób będą zdobywać wiedzę o rodzajach chmur, wiatrach i anomaliach pogodowych, które nawiedzają świat w ostatnich latach.

Cena: 3 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Ginące gatunki

Co czwarty gatunek ssaków, co trzeci płazów i co ósmy roślin jest zagrożony wyginięciem-takie dane nie napawają optymizmem. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jakie są przyczyny wymierania gatunków oraz jakie metody stosuje się by temu przeciwdziałać. Uczniowie poznają ginące gatunki, a przy okazji opanują nową wiedzę na temat organizmów żyjących w Polsce i będących pod ochroną.

Cena: 3 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Czy ludzie naprawdę zmieniają klimat i czy nadchodzi globalne ocieplenie?

To pytanie zadaje się wielu specjalistom i my także poszukamy na nie odpowiedzi podczas zajęć. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest klimat i globalne ocieplenie, poznają tajemnice efektu cieplarnianego. Będą wiedzieć, jakie są konsekwencje zmian klimatu i co każdy z nas może zrobić, by im przeciwdziałać. Warsztat w przejrzysty sposób porządkuje pojęcia związane z poruszaną tematyką i pozwala zrozumieć zjawiska przyrodnicze i jednocześnie usystematyzować wiedzę o budowie naszej planety.

Cena: 3 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

W krainie Ekolandii

Warsztat stanowi podsumowanie wszystkich zagadnień ekologicznych i będzie miał formę gry edukacyjnej z wykorzystaniem elementów treningu kreatywności. Uczestnicy warsztatów będą wcielali się w rolę mieszkańców ekologicznej krainy i organizowali festyn promujący ekologię. Młodzież będzie miała okazję pracować różnymi metodami i wykorzystywać potencjał każdego uczestnika grupy, gdyż zadania będą tak dobrane by maksymalnie pobudzić kreatywność zespołu. Stosowane będą formy plastyczne, literackie i muzyczne, co sprawi, że zajęcia będą utrzymane w konwencji nauki poprzez zabawę. Celem zajęć będzie wskazanie uczestnikom wieloaspektowego znaczenia pojęcia ekologii. Poruszane będę tematy odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii, gospodarki wodnej i odpadowej, transportu i lokalnego dokonywania zakupów.

Cena: 3 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Eksperymenty na każdy dzień roku

Któż nie lubi odkrywać, badać, sprawdzać, poszukiwać nowych rozwiązań? Kto nie chciałby wyprodukować własnej tęczy lub skonstruować Roentgen, by coś prześwietlić albo dowiedzieć się czemu ziemniak świetnie sobie radzi w labiryncie. A wszystkiego tego można sprawdzić korzystając z prostych, dostępnych w każdym domu przedmiotów  Realizujemy zajęcia, podczas których dzieci same mogą wykonywać proste eksperymenty dotyczące różnych dziedzin. Są doświadczenia dotyczące roślin i ich właściwości, wody, powietrza, przedmiotów codziennego użytku, obrazujące prawa przyrody i w prosty sposób wyjaśniające uczestnikom z pozoru skomplikowane zjawiska.  Zajęcia dla maluchów  i dzieci starszych.

Cena: 3 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Co „drzemie” w roślinach

Wszystkie rośliny, które nas otaczają mają swoją „misję”, każda czemuś lub komuś służy. W świecie nowoczesnych technologii zapominamy, jak wiele nasi przodkowie zawdzięczali roślinom i jak wiele i my im zawdzięczamy. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się o szczególnych właściwościach roślin – o tym, jak mogą leczyć i zatruwać, które z nich warto mieć w domu oraz o tym, że często nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ mają na nas rośliny spotykane na co dzień. Warsztaty otworzą przed dziećmi bramę do świata roślin, pozwolą zobaczyć zależności między florą, a naszym zdrowiem i samopoczuciem oraz nauczą rozpoznawać kilkanaście gatunków roślin.

Cena: 3 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Z wycieczką w świat prehistorii

Dziś w lasach nie możemy spotkać dinozaurów czy mamutów, a nasze mieszkania trudno nazwać jaskiniami – kiedyś jednak wszystko wyglądało inaczej. Podczas zajęć uczestnicy przeniosą się do świata prehistorii i dowiedzą się wielu ciekawych informacji nt. organizmów, które żyły na naszej planecie wiele milionów lat temu. Dzieci będą miały okazję poznać świat dinozaurów i zabrać kilka z nich do naszej rzeczywistości. W końcowej części zajęć, każdy uczestnik będzie samodzielnie malował gipsowe odlewy dinozaurów, by potem zabrać je do swojego domu.

Cena: 4 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

W świecie owadów

Po zajęciach  każdy uczeń będzie wiedział jak zbudowane są owady i jakimi zmysłami poznają świat. Dzieci nauczą się rozpoznawać gatunki owadów, dowiedzą się o ich roli w przyrodzie i życiu człowieka. Szczególnie zwrócimy uwagę pszczoły i trzmiele, zjawisko ich masowego ginięcia i tworzenie miejsc przyjaznych tym owadom.

Cena: 3 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Poznaj pana królika

Zajęcia poświęcone  zagadnieniom dotyczącym empatii wobec zwierząt i  właściwej opieki nad nimi. Podczas zajęć obecny jest  królik – podopieczny Fundacji, dzięki niemu edukator uczy dzieci jak  należy zajmować się małymi zwierzętami domowymi.

Cena: 4 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Miej kota na punkcie kota!

Zajęcia będą kształtowały empatię, odpowiedzialność i odpowiedni stosunek do zwierząt, na przykładzie kotów. Dzieci poznają rasy kotów  oraz ich zwyczaje. Zajęcia przewidują naukę kocich ruchów, a edukator  przebrany za kota przygotuje z uczestnikami „kocie akcesoria”.

Cena: 3 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Woda na świecie

Dzięki prostemu eksperymentowi uczestnicy  dowiedzą się jakie są zasoby wody na świecie. Poznają także zależności jakie występuję w świecie zwierząt, roślin i ludzi w związku z wodą.  Każdy uczestnik będzie wiedział jak oszczędzać wodę na co dzień. Zajęcia wzbogacone są zabawami polisensorycznymi.

Cena: 4 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Pamięć, Kreatywność, Kaligrafia

10 11 12

Warsztaty, których uczestnikami mogą być uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych. Poznają techniki pamięciowe rozwijające zdolność przyswajania informacji. Jednocześnie rozwijają kreatywne myślenie. Za pomocą wyobraźni i poprzez dobrą zabawę poznają sposoby szybkiego zapamiętywania. Uczniowie po warsztacie otrzymują mnemomateriały, a nauczyciele materiały dydaktyczne idealnie nadające się na scenariusz ciekawej lekcji – w wersji elektronicznej, w tym prezentację multimedialną.

Zostań mistrzem ortografii
Podczas warsztatów uczniowie poznają mnemotechniki pozwalające skutecznie nauczyć się ortografii nawet dzieciom z dysleksją; po zajęciach uczniowie zostają z umiejętnością efektywnej nauki ortografii.

Polub liczby
Zajęcia przygotują uczniów do szybkiego zapamiętywania liczb np. numerów telefonu, nauki wzorów, kodów, dat czy też po prostu informacji zawierających w sobie liczbę.

Tabliczka mnożenia jak tabliczka czekolady
Jak sama nazwa warsztatu wskazuje, będzie to poznawanie i ćwiczenie tabliczki mnożenia dzięki specjalnej mnemotechnice.

Język obcy jak nie obcy
Uczniowie podczas lekcji z nami poznają sposoby szybkiego zapamiętywania niezwykle skuteczne do nauki języka angielskiego, francuskiego, a nawet japońskiego.

Wiersz i piosenka – zapamiętywanie to już nie udręka
Bardzo często trudność uczniom sprawia nauka tekstu wiersza czy piosenki; na zajęciach z nami uczniowie poznają piktogram czyli bardzo skuteczną technikę zapamiętywania m.in. wierszy.

Mapka myśli pokaże „co w trawie piszczy”
Uczniowie poznają bardziej efektywne sposoby tworzenia notatek. Jednocześnie ćwiczą pamięć i rozwijają wyobraźnię. Temat mapek myśli może być zbieżny z tematem lekcji, stanowić powtórkę zapamiętanych wcześniej treści lub też dotyczyć innych wybranych zagadnień. Po warsztacie zostają piękne, kolorowe mapy myśli formatu A4 lub A3, mogące stanowić dekorację klasy.

Słuchaj-usłysz, patrz-zobacz, szukaj-zauważ
Uczniowie poznają techniki koncentrowania uwagi przydatne podczas słuchania treści wypowiedzi ustnej, czytania tekstów oraz zapamiętywania. Podczas warsztatu poznają ćwiczenia umożliwiające lepsze skupienie uwagi, wykonywane zarówno indywidualnie, w parach jak i grupowo, jednocześnie będące dobrą zabawą.

Nie łam się-przełam schemat
Uczestnicy uczą się wykorzystywać techniki skutecznego uczenia się i zapamiętywania, ćwiczą operacje myślenia twórczego, pokonują blokady w kreatywności, przełamują schematy myślowe oraz rozwijają czynniki wspomagające kreatywność.

Kaligrafia
Jeden z największych wizjonerów naszych czasów Steve Jobs uczęszczał w czasach studenckich na zajęcia z kaligrafii. Stwierdził w jednym ze swoich przemówień, że nauki płynące z tamtych lekcji miały spory wpływ na późniejszy design wszystkich produktów Apple. Na naszych zajęciach uczniowie na specjalnych arkuszach ćwiczą umiejętność pięknego, poprawnego i starannego pisma na przykładzie Italiki. Kaligrafię traktujemy również jako pretekst do ćwiczenia cierpliwości, przywiązania uwagi do detali, koncentracji. Uczniowie otrzymują również arkusze i wskazówki do ćwiczenia w domu oraz specjalne pióra (jeśli zgłoszą zapotrzebowanie-za dopłatą).

Ale cyrk w tej szkole – zajęcia z żonglowania

Żonglowanie, angażując obie strony ciała, stymuluje równomierny rozwój obu półkul mózgowych i połączeń między nimi. Uczniowie pod okiem edukatora własnoręcznie przygotowują piłki do żonglowania w różnych kolorach. Poznają również ćwiczenia z piłkami rozwijające koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową, poczucie rytmu, refleks, zdolność utrzymania równowagi i właściwej postawy ciała. Dzieci uczą się podstawowych chwytów żonglerskich oraz żonglują dwiema piłkami.

Czytam, rozumiem, pamiętam

Zajęcia usprawniające czytanie. Uczniowie sprawdzą, jakie jest ich tempo czytania i czy czytają ze zrozumieniem oraz poznają ćwiczenia przyśpieszające czytanie. Celem zajęć jest też rozbudzenie ciekawości czytelniczej, pokazanie jak czytanie odkrywa przed nami świat.

Nie garb się-prezentuj się czyli lekcja autoprezentacji
Warsztat poświęcony temu jak zrobić dobre pierwsze wrażenie. Uczniowie pracują nad świadomym kreowaniem pierwszego wrażenia, co ma zasadnicze znaczenie podczas rozmów kwalifikacyjnych czy też egzaminów ustnych. Uczestnik konfrontuje wyobrażenia dotyczące własnej mowy ciała: Jak się zachowuję podczas stresującej sytuacji…?, uczy się stosować zasady prezentacji podczas wystąpienia publicznego i przygotowywać strukturę przemówienia. Podczas zajęć uczniowie odgrywają scenki, analizują swoje umiejętności komunikacyjne upewniając się czy ich ton głosu, sposób mówienia i mowa ciała stanowią spójny komunikat. Warsztat stanowi również przygotowanie do pracy metodą projektu edukacyjnego.

Młody biznesmen wie co w skarbonce brzęczy
Warsztat, podczas którego uczniowie poznają pieniądze na świecie, historię pieniądza, uczą się nimi zarządzać, poznają sposoby przechowywania pieniędzy oraz dowiadują się dlaczego warto oszczędzać. Przygotowują również swoją własną skarbonkę pod okiem trenera.

Wszystkie zajęcia z bloku w cenie: 3 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Zajęcia terenowe w łódzkich parkach

13 14 15

Jest to blok zajęć terenowych, dzięki którym realizujemy cele zawarte w podstawie programowej dla edukacji przyrodniczej, biologii i geografii. Wiedza z zakresu powyższych przedmiotów nie może być kształtowana wyłącznie na podstawie informacji ze źródeł takich jak zestawy podręczników, pakiety edukacyjne czy Internet. Trzeba uzupełniać ją praktycznymi zajęciami realizowanymi w środowisku naturalnym.

Wykorzystując potencjał naszej miejscowości organizujemy tzw. lekcje w terenie. Ze względu na logistykę wybieramy park położony w bliskości szkoły lub taki do którego dojazd jest niekłopotliwy dla grupy. Dostosowujemy się również do sugestii nauczyciela.
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z historią miejsca, w którym odbywają się warsztaty, ale główny nacisk kładziemy na rozwijanie wiedzy i umiejętności z zakresu:

  • prowadzenia obserwacji przyrodniczych, ich analizy w tym głównie obserwacji fauny, flory, czynników pogodowych i sezonowej zmienności w świecie przyrody,
  • rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt,
  • opisywania i rozróżniania ekosystemów,
  • szeroko pojętego terenoznawstwa (wyznaczanie kierunków świata, orientowanie mapy, wyznaczanie wysokości drzew, szerokości i prędkości rzeki, szacowanie czasu marszu),
  • wskazywania zależności między elementami środowiska,
  • racjonalnego korzystania z walorów przyrodniczych zwiedzanych miejsc.

Dostosowujemy tematykę zajęć do sugestii nauczyciela. Zajęcia zawierają także elementy integrujące grupę. Najkorzystniejszymi miesiącami na realizację zajęć terenowych są: maj, czerwiec, wrzesień.

Cena: 4 zł od osoby/godzina zegarowa, czas trwania: 2 godz. zegarowe

Profilaktyka

16 17 18

 

Cyberprzemoc

Zajęcia nt. cyberprzemocy pokazują uczniom specyfikę tego zjawiska i pozwalają wypracować zasady bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych i nowoczesnych urządzeń mogących być nośnikami informacji. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się czym jest cyberprzemoc, jakie mogą być jej konsekwencje dla ofiar jak i sprawców, jak przeciwdziałać temu zjawisku, jak się zachowywać by nie narażać się na tego typu niebezpieczeństwo i jak sobie z nim radzić jeśli już się pojawi. Zajęcia będą opierały się na analizie filmu i historii. Ich efektem będzie zwiększenie wiedzy i wrażliwości uczestników oraz wypracowanie przez nich kodeksu bezpiecznego i kulturalnego korzystania z mediów elektronicznych. Tematyka zajęć wychodzi naprzeciw problemowi istniejącemu, ale niestety trudnemu do wykrycia wśród nastolatków.

Ja jestem ok, ty jesteś ok!

Zajęcia dotyczące asertywności. Uczniowie będą ćwiczyli sposoby wyrażania własnych myśli,  poglądów  i uczuć przy jednoczesnym poszanowaniu praw innych ludzi. Nauczą się m.in. asertywnie odmawiać. Podczas zajęć zostanie też poruszony temat wpływu substancji psychoaktywnych na życie i zdrowie człowieka.

Życie bez nałogów i na maksa!

Zajęcia mające na celu pokazanie dzieciom jak ważne jest odnajdywanie życiowych pasji, poszukiwanie nowych zainteresowań i aktywne spędzanie czasu wolnego. Wskażemy im atrakcje naszego miasta (z naciskiem na te bezpłatne), gdzie szukać informacji o ciekawych wydarzeniach oraz jak samodzielnie organizować sobie czas wolny. Podczas zajęć zostanie też poruszony temat wpływu substancji psychoaktywnych na życie i zdrowie człowieka.

Profilaktyka ciąż wśród nastolatków

Młodzież dowie się na czym polega ryzyko przypadkowych kontaktów seksualnych, jak dostrzec potencjalnie sytuację ryzykowną, groźną czasami dla zdrowia i życia, jak unikać takich sytuacji szczególnie w okresie wakacyjnym, w jakich miejscach i otoczeniu zachować szczególną ostrożność oraz jak spędzać czas w sposób bezpieczny.

Więcej wiem – zdrowiej jem

Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki zdrowego odżywiania. Analizują przyniesione śniadania pod kątem składników odżywczych. Dowiedzą się jak wybierać produkty spożywcze by mieć pewność, że są one wartościowe. Uczniowie przejdą minikurs czytania etykiet i stworzą swoją listę przysmaków niezbędnych dla sprawnego mózgu.

Norma prawna nie jest tajna

Uczestnicy warsztatu zdobywają wiedzę na temat podstawowych pojęć związanych z prawem. Odkrywają świat zasad, praw i obowiązków, jakim podlegają. Edukator stara się rozwijać w uczniach postawy obywatelskie, podpowiada również jak walczyć o swoje prawa. Mówi również o konsekwencjach łamania prawa np. malowania po przystanku autobusowym, kradzieży w sklepie, jazdy pociągiem bez biletu czy też wyrzucania śmieci w niedozwolonych miejscach. Forma przekazania wiedzy dostosowana jest do wieku uczniów.

Ginące zawody czyli doradztwo zawodowe inaczej

Rymarz, bednarz, folusznik, ludwisarz, rusznikarz to tylko niektóre z nazw zawodów, które brzmią dziś dla nas dość egzotycznie. Zapotrzebowanie na pewne zawody z czasem się zmienia, jednak ze względu na tradycję warto wiedzieć czym kiedyś zajmowali się nasi przodkowie. Podczas zajęć uczestnicy poznają wiele ciekawych faktów nt. zawodów, które kiedyś były bardzo popularne, a dziś są już nie wykonywane lub ludzi którzy się nimi trudnią jest bardzo ciężko odnaleźć. Historie nt. dawnych rzemiosł, przeniosą uczestników zajęć w przeszłość i pozwolą kreatywnie spojrzeć na przyszłość. Uczniowie na zajęciach przekonają się również, jakie są ich zainteresowania, a przede wszystkim predyspozycje do wykonywania różnych zawodów.

Savoir-vivre czyli dama i gentleman w szkole

Formy powitania obowiązujące w Polsce a także w innych kulturach; gesty pożądane i zakazane; zasady zachowania się na ulicy, na szkolnym korytarzu, podczas posiłku, w autobusie, teatrze itp.; wskazanie różnic  ze względu na płeć, wiek, pełnioną funkcję oraz rolę społeczną, zalety znajomości zasad dobrego wychowania oraz konsekwencje ich nieznajomości.

Wszystkie zajęcia z bloku w cenie: 3 zł od osoby/godzina lekcyjna, czas trwania: 2 godz. lekcyjne

 

Aby zapoznać się z opisem zajęć, należy kliknąć na blok tematyczny wybrany z powyższych.